„Zakazane piosenki” film Leonarda Buczkowskiego

Gość: Grażyną Torbicką Prowadzenie: Michał Merczyński

Zapis z dnia: 22 lutego 2019 godz: 17:00:00

Pierwotnie planowany jako skromny musical – składanka piosenek okupacyjnych – w trakcie realizacji zaczął się układać w pełnoprawną fabułę. Roman Tokarski (Jerzy Duszyński) to muzyk, który w czasie okupacji zakłada uliczną orkiestrę. Satyryczne i patriotyczne piosenki grane na ulicach, podwórkach i w tramwajach przez takich jak oni artystów i amatorów podnosiły na duchu ludność Warszawy, choć za ich wykonywanie często groziła śmierć. Danuta Szaflarska gra tutaj siostrę Romana, działającą razem z nim i swoim narzeczonym Ryszardem w konspiracji. Śledzimy ich losy – i losy mieszkańców okupowanej stolicy od września 1939 roku aż do wkroczenia do miasta Armii Czerwonej.
Losy samego filmu, jednego z pierwszych polskich powojennych filmów fabularnych, cieszącego się olbrzymią popularnością, ale krytykowanego po premierze i przemontowanego, same warte byłyby szerszego omówienia. Jedno jest natomiast pewne – grająca główną rolę kobiecą Danuta Szaflarska dzięki tej roli zyskała status niekwestionowanej gwiazdy.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym


Idea festiwalu

Danuta Szaflarska – gwiazda, aktorka, osobowość, postać, najlepsza Mama, Babcia, Przyjaciółka. Najmłodsza wśród najstarszych, najskromniejsza, najdowcipniejsza, dociekliwa, konsekwentna, pracowita, uparta, odważna, prawa, szlachetna, otwarta, ufna, prawdomówna, towarzyska, radosna… i tak mógłbym wymieniać bez końca!

Danutka Szaflarska była nie tylko wielką, wspaniałą artystką sceny i ekranu, ale przede wszystkim wspaniałym Człowiekiem. Każdy, kto choć raz doświadczył Jej uroku, pozostawał w aurze Jej niezwykłej osobowości.

Od początku wspierała nasz Teatr. Gong, którym otwierała tutaj pierwszy seans filmowy nie zabrzmiał w dniu Jej śmierci. Myślcie o tym co chcecie, ale ja sądzę, że był to znak od Danutki: Wyszłam z roli, zaraz wracam. Bo przecież jest z nami cały czas w swoich rolach, wspomnieniach, książkach…

Prezentując wspaniałe role Danuty Szaflarskiej, chcemy mówić o tym, czym jest dziś sztuka  aktorska, czy etos twórcy nadal istnieje, czym jest rzemiosło artystyczne tak ważne w jej przekonaniu.

A także jakim człowiekiem warto dziś być, o co dziś walczyć, o co prowadzić spór. Danutka mówiła, że najważniejsza w życiu jest ŚLEBODA czyli WOLNOŚĆ.

Zapraszamy na pierwszy, ale nie ostatni, Festiwal Danuty Szaflarskiej ŚLEBODA / DANUTKA!

Michał Merczyński, Dyrektor Programowy Festiwalu