Robert Kuśmirowski. Bitwa o kulturę. #przyszłość

prowadzenie: Roman Pawłowski gość: Robert Kuśmirowski

Zapis z dnia: 1 kwietnia 2014 godz: 18:00:00

105 lat temu dwaj włoscy twórcy: poeta Filippo Tommaso Marinetti i malarz Umberto Boccioni ogłosili w paryskim dzienniku Le Figaro „Manifest futuryzmu”, który dał początek jednemu z najważniejszych prądów intelektualnych i artystycznych początku XX wieku. Zafascynowani rozwojem cywilizacyjnym futuryści zerwali z przeszłością i tradycją i zwrócili się w stronę przyszłości, w której dostrzegli nową szansę dla rozwoju człowieka i sztuki. Czy dzisiaj sztuki wizualne mają podobną odwagę kreślenia utopijnych wizji przyszłości? Na ile wyznaczają nowe drogi myślenia, a na ile są przywiązane do dawnych form?

Kim będą artyści przyszłości: dostarczycielami oryginalnych i cennych przedmiotów, zaspokajających snobizm kolekcjonerów czy architektami umysłów, którzy za pomocą sztuki będą kształtować społeczną świadomość? Kreatorami nowych światów czy zręcznymi imitatorami rzeczywistości?

Gościem wieczoru będzie Robert Kuśmirowski, artysta wizualny i performer, absolwent Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Przez krytyków nazywany „geniuszem atrapy”, „genialnym imitatorem”, „fałszerzem i manipulatorem rzeczywistości”. Jego prace są doskonałymi imitacjami rzeczywistych lub wyobrażonych przedmiotów, obiektów, dokumentów, wnętrz. Kuśmirowski skopiował m.in. cmentarz, wiejską studnię, stację kolejową z wagonem towarowym naturalnej wielkości, pracownię artysty z czasów PRL oraz pijalnię wód z dawnych lat.