Nagroda „Gong Danutki”

Laureat: Janusz Gajos Prowadzenia: Agnieszka Szydłowska

Zapis z dnia: 23 lutego 2019 godz: 19:00:00

Danuta Szaflarska była dla kilku pokoleń polskich aktorek i aktorów swoistym punktem odniesienia. Pierwsza gwiazda powojennej kinematografii, aktorka, która w kilkuset rolach filmowych, scenicznych, estradowych i telewizyjnych wzruszała, bawiła, wzbudzała dreszcz emocji wśród pokoleń widzów. Swoisty „kult Szaflarskiej” przypada od lat dziewięćdziesiątych do daty Jej śmierci – 19.02.2017 roku. Wówczas przede wszystkim dzięki rolom w filmach Doroty Kędzierzawskiej i spektaklach Grzegorza Jarzyny stała się „najmłodszą z najstarszych” dam polskich scen i ekranów!

 

Przy swej ogromnej popularności świetnie odnajdywała się w roli Gwiazdy, będąc w zasadzie Antygwiazdą. Skromna, punktualna, zawsze pierwsza znała swą rolę na pamięć. Otwarta na najnowsze tendencje artystyczne w kinie i na scenie, nie stroniąca od trudnych tematów podejmowanych przez współczesnych twórców, była jednocześnie jedną z najwspanialszych aktorek komediowych. Najbardziej ceniła wolność, czyli „ślebodę”, jak mówiono w Jej rodzinnych Kosarzyskach. Połączenie rzemiosła i kunsztu aktorskiego najwyższej próby to właśnie Danuta Szaflarska.

 

Nagroda „GONG DANUTKI” nawiązuje do gongu, którego pomysłodawczynią była Danuta Szaflarska i który co wieczór rozbrzmiewa w naszym Teatrze. Pierwszy raz zabrzmiał przed inaugurującym cykl "Kino w Teatrze Starym" seansem filmowym we wrześniu 2012 roku.   Któż inny mógłby być wówczas „inspicjentem”, jeśli nie Danutka?

„GONG DANUTKI” to nagroda, którą co roku będziemy przyznawać podczas festiwalu, by wspierać rzemiosło i kunszt sztuki aktorskiej. Autorem statuetki jest Jarosław Koziara.