Mariusz Wilczyński. Bitwa o kulturę #przyszłość

prowadzenie: Roman Pawłowski gość: Mariusz Wilczyński

Zapis z dnia: 16 września 2014 godz: 18:00:00

Mariusz „Wilk” Wilczyński - jeden z najlepszych polskich twórców animacji, malarz i performer. Gościł w Teatrze Starym w Lublinie w czasie miesiąca inauguracji ze swoim projektem “Wilkanoc” (towarzyszyli mu: m. in. zespół Kim Nowak i Tomasz Stańko).

Mariusz Wilczyński to jedyny polski autor filmów animowanych, który miał indywidualny przegląd swoich dzieł w Museum of Modern Art w Nowym Jorku i pierwszy polski autor animacji, którego filmy wyświetlano w National Gallery w Londynie. Jego film „Kizi Mizi” miał europejską premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Jest autorem pierwszej oprawy plastycznej TVP Kultura.

Obecnie pracuje nad pełnometrażowym filmem „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, do którego muzykę skomponował Tadeusz Nalepa.  Głosów postaciom filmowym użyczyły największe gwiazdy polskiego kina, m.in. Gustaw Holoubek, Krystyna Janda, Marek Kondrat, Irena Kwiatkowska i Andrzej Wajda. 
Wilczyński stosuje osobliwy, nadrealny tok narracji, oparty na logice sennych skojarzeń. Realizuje swoje animacje w oryginalnej, wymyślonej przez siebie technice. Wykładał animację klasyczną na Kunstuniversitat w Linzu (2003-2005) i na ASP w Łodzi (2003-2007), a od października 2007 w łódzkiej Szkole Filmowej.