Koncert otwarcia Festiwalu Danuty Szaflarskiej / Dolina Popradu

Zapis z dnia: 19 lutego 2019 godz: 19:00:00

Kosarzyska - wyjątkowe miejsce w biografii Danuty Szaflarskiej. Stamtąd pochodziła, do Kosarzysk przez całe swoje życie wracała.  Wyrosła z góralami, wśród górali i w dźwiękach ich muzyki, którzy nieprzerwanie, przez 100 lat życia jej towarzyszyli. W ostatnim czasie w sposób szczególny ukochała sobie zespół Dolina Popradu, którego uwielbiała słuchać, któremu przypominała niektóre piosenki, znajdujące się obecnie w ich repertuarze i którego niektóre występy uświetniała swoją obecnością. Jej drugim domem był TR Warszawa, do którego zespołu dołączyła przed 10 laty i w którym do końca pracowała.   W tym szczególnym dniu zapraszamy na szczególne spotkanie - opowieść o Danutce z udziałem zespołu Dolina Popradu oraz przyjaciół z TR Warszawa - Magdaleny Kuty i  Lecha Łotockiego.

 

Idea festiwalu

Danuta Szaflarska – gwiazda, aktorka, osobowość, postać, najlepsza Mama, Babcia, Przyjaciółka. Najmłodsza wśród najstarszych, najskromniejsza, najdowcipniejsza, dociekliwa, konsekwentna, pracowita, uparta, odważna, prawa, szlachetna, otwarta, ufna, prawdomówna, towarzyska, radosna… i tak mógłbym wymieniać bez końca!

Danutka Szaflarska była nie tylko wielką, wspaniałą artystką sceny i ekranu, ale przede wszystkim wspaniałym Człowiekiem. Każdy, kto choć raz doświadczył Jej uroku, pozostawał w aurze Jej niezwykłej osobowości.

Od początku wspierała nasz Teatr. Gong, którym otwierała tutaj pierwszy seans filmowy nie zabrzmiał w dniu Jej śmierci. Myślcie o tym co chcecie, ale ja sądzę, że był to znak od Danutki: Wyszłam z roli, zaraz wracam. Bo przecież jest z nami cały czas w swoich rolach, wspomnieniach, książkach…

Prezentując wspaniałe role Danuty Szaflarskiej, chcemy mówić o tym, czym jest dziś sztuka  aktorska, czy etos twórcy nadal istnieje, czym jest rzemiosło artystyczne tak ważne w jej przekonaniu.

A także jakim człowiekiem warto dziś być, o co dziś walczyć, o co prowadzić spór. Danutka mówiła, że najważniejsza w życiu jest ŚLEBODA czyli WOLNOŚĆ.

Zapraszamy na pierwszy, ale nie ostatni, Festiwal Danuty Szaflarskiej ŚLEBODA / DANUTKA!

Michał Merczyński, Dyrektor Programowy Festiwalu