Kino w Teatrze Starym: "Zaślepiona"

Prowadzenie: Magda Sendecka Gość: Katarzyna Klimkiewicz

Zapis z dnia: 16 marca 2015 godz: 18:00:00

W marcu najważniejsze są kobiety. Ich portrety, ich problemy, ich walka.

Debiutancki pełny metraż Katarzyny Klimkiewicz eksploruje podobną tematykę, jak jej wcześniejsza, nagradzana na światowych festiwalach krótka fabuła „Hanoi – Warszawa”.

Bohaterka, uwikłana w uczucie do nielegalnego imigranta pochodzenia arabskiego, zaczyna się gubić we własnych podejrzeniach. Czy ostracyzm otoczenia to efekt neokolonialnej mentalności i paranoi? Czy może uzasadniona obawa przed realnym niebezpieczeństwem? Intymny portret psychologiczny tym jest wyraźniejszy, że autorka wydaje się doskonale pamiętać, że prywatne jest polityczne – by przywołać uzasadnienie jednej z nagród na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych.

Nagrody:
- Bath Film Festival 2012: Nagroda Publiczności
- Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” 2013: Grand Prix Wielki Jantar, Nagroda Dziennikarzy, Nagroda im. Stanisława Różewicza za reżyserię

Katarzyna Klimkiewicz - reżyserka, scenarzystka, absolwentka reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej, stypendystka Binger Film Institute w Amsterdamie. Wyreżyserowała kilka etiud fabularnych i filmów dokumentalnych. Jej film "Wasserschlacht – Wielka Wojna Graniczna", który zrealizowała wspólnie z Andrew Friedmanem otrzymał podczas Berlinale 2007 nagrodę Berlin Today Award. Jej film "Hanoi – Warszawa" zdobył wiele nagród w Polsce i na świecie, a Europejska Akademia Filmowa uznała go za Najlepszy Film Krótkometrażowy 2010 roku.

Jej pełnometrażowy debiut fabularny "Flying Blind" powstał w Wielkie Brytanii, film miał premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Edynburgu 2012, gdzie otrzymał nominację do Narody Michaela Powella w kategorii Najlepszy Nowy Film Brytyjski. Pracowała jako reżyser w Polsce, Niemczech, Izraelu i w Wielkiej Brytanii. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.