Kino w Teatrze Starym. "Wymyk"

Prowadzenie: Magdalena Sendecka Goście: Janusz Margański, Robert Więckiewicz

Zapis z dnia: 8 października 2012 godz: 19:00:00

„Zawsze staram się pokazać ludzi na ekranie jako postacie złożone, niejednoznaczne. Interesują mnie ich postawy wobec sytuacji ekstremalnych. Bo czasem zdarza się, że kiedy nieoczekiwanie sytuacja ich zaskakuje, reagują wbrew deklarowanym poglądom i przyzwyczajeniom. Wówczas bezwiednie odsłaniają głęboko przedtem skrywaną cząstkę swojej natury. Nie chcą jej uznać, wypierają się jej. Przyparci do muru, wiją się i bronią w tragikomicznych grymasach, aż w końcu, zmuszeni przez otoczenie, zdejmują maski, które noszą na co dzień, dzięki czemu ocalają coś, co okazuje się dla nich najważniejsze – miłość. O tym właśnie opowiada ten film”Greg Zglinski

Janusz Margański – tłumacz, literaturoznawca i pisarz. Przetłumaczył kilkadziesiąt książek z zakresu filozofii, teorii literatury i filmu oraz literatury pięknej. Jest autorem kilku adaptacji scenicznych. Scenariusz „Wymyku” napisał z Gregiem Zglinskim.

Robert Więckiewicz - aktor teatralny i filmowy, absolwent PWST we Wrocławiu. Występował w Teatrze Polskim w Poznaniu, następnie w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Zasłynął z roli Tytusa w spektaklu „Testosteron” w reżyserii Agnieszki Glińskiej w warszawskim Teatrze Montownia. Nagrodzony m.in. Orłem w kategorii - najlepsza główna rola męska, za role w filmach „Wszystko będzie dobrze” (2008), „Różyczka” (2011) i „W ciemności” (2012).