Kino w Teatrze Starym "Ułaskawienie"

Po projekcji spotkanie z Grażyną Błęcką-Kolską Prowadzenie: Magda Sendecka

Zapis z dnia: 4 listopada 2019 godz: 18:00:00

Jan Jakub Kolski powraca „Ułaskawieniem” do swojego świata. Tym razem jednak mniej w nim niż zwykle magii, więcej realizmu, choć w dalszym ciągu – niedosłownego. Dostajemy historię zanurzoną w biografii reżysera i jego rodziny: bohaterami są jego dziadkowie, Hanna i Jakub, próbujący po wojnie pochować swojego syna – legendarnego żołnierza AK, który nie złożył broni i został zastrzelony przez UB w 1946 roku. Nieustanne ekshumacje i bezczeszczenie zwłok sprawiają, że postanawiają oni wyruszyć w drogę do oddalonej o kilkaset kilometrów Kalwarii Pacławskiej, żeby zapewnić synowi godny pochówek. Droga przez spustoszony przez wojnę świat okazuje się podróżą w poszukiwaniu człowieczeństwa i pielgrzymką – pracą żałoby.

Film o godzeniu się ze stratą, ze świetnymi rolami Grażyny Błęckiej-Kolskiej i dawno nie widzianego na ekranie, znakomitego tutaj Jana Jankowskiego.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Ważniejsze nagrody:
FPFF Gdynia 2018: nagroda za scenariusz (Jan Jakub Kolski), za kostiumy (Monika Onoszko), za główną rolę kobiecą (Grażyna Błęcka-Kolska)
FF Polskiego w Ameryce, Chicago 2018: Society Humanitarian Award
Prowincjonalia, Września 2019: Jańcio Wodnik za zdjęcia (Juian A.Ch. Kernbach), Nagroda Specjalna Organizatorów (Grażyna Błęcka-Kolska)