Kino w Teatrze Starym. "Rewers"

Prowadzenie: Magdalena Sendecka, goście: Andrzej Bart, Włodek Pawlik

Zapis z dnia: 4 marca 2013 godz: 18:00:00

Perfekcyjnie zrealizowana czarna komedia o… stalinizmie. A przy tym portret kobiet, przedstawicielek trzech pokoleń,

 w wykonaniu fenomenalnych aktorek: Agaty Buzek, Krystyny Jandy i Anny Polony, którym dzielnie dotrzymują kroku Marcin Dorociński i Adam Woronowicz. Obsypany nagrodami debiut Borysa Lankosza, wg scenariusza Andrzeja Barta, ze zdjęciami Marcina Koszałki i muzyką Włodka Pawlika, to nowy głos w polskim kinie, ciekawy formalnie, odmienny w tonie od dotychczasowych martyrologicznych rozpraw, ale i hołd złożony silnym kobietom. Magdalena Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Andrzej Bart – powieściopisarz, reżyser, scenarzysta. Jest również twórcą filmów dokumentalnych. Największy sukces przyniosła mu ekranizacja "Rewersu". Uchodzi za jednego z najciekawszych polskich powieściopisarzy. Autor powieści „Rien ne va plus” (1991), „Pociąg do podróży” (1999) oraz „Don Juan raz jeszcze” (2006). W 2008 ukazała się „Fabryka muchołapek” nagrodzona „Gwarancjami Kultury" oraz nominowana do nagród literackich „Cogito", „Gdynia" i „Angelus"; powieść znalazła się także w finale Nagrody NIKE 2009. Najnowszą książką Andrzeja Barta jest „Rewers” (2009)- literackie opracowanie scenariusza do tego filmu.

Włodzimierz Pawlik – polski kompozytor, pianista jazzowy i pedagog. W jego dorobku znajduje się ponad 20 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych. Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów „Wrony” i „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej, do filmu „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza, a także międzynarodowych produkcji: „Nightwatching” Petera Greenawaya i „Within the whirlwind” Marleen Gorris.