Kino w Teatrze Starym: MUZYKA NA ŻYWO do animacji Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy

Prowadzenie: Magda Sendecka Goście: Sławomir Księżniak i Rafał Rozmus

Zapis z dnia: 27 lutego 2015 godz: 18:00:00

Jan Lenica i Walerian Borowczyk to niezwykły duet twórczy, który zrewolucjonizował polskie i europejskie kino artystyczne. Malarze, graficy, reżyserzy, weszli przebojem do świata filmu w połowie lat 50. XX wieku, tworząc krótkie formy eksperymentalne: dowcipne, pełne czarnego humoru a czasem zjadliwej satyry.

Ich twórczość rozkwitła na fali krótkiej popaździernikowej odwilży, po kilku latach obaj wyemigrowali na Zachód, gdzie kontynuowali karierę, Lenica głównie jako artysta-plastyk i twórca animacji, Borowczyk z czasem zajął się też realizacją aktorskich filmów fabularnych. Obaj są autorami genialnych plakatów, współtwórcami polskiej szkoły plakatu, a Borowczyk – także interesującej prozy. Lenica zajmował się też krytyką artystyczną.
Surrealistyczne miniatury, które oglądamy w Lublinie, pochodzą z pierwszego, polskiego okresu ich twórczości.

NACZYNIA - zespół powstał w 1999 r., jego nazwa pochodzi z filmu Jima Jarmusha "Noc na ziemi". Grupa ma na swoim koncie koncerty w całym kraju jak i zagranicą (Węgry, Ukraina). W 2006 roku kultowe wydawnictwo OBUH records, wydało debiutancka płytę formacji "Naczynia zespołem" (materiał został nagrany w studiu "Rogalów Analogowy", na sprzęcie z epoki). Zespół stworzył nowe instrumentacje do sztandarowych, polskich filmów animowanych "Dom" Borowczyka i Lenicy i „Labirynt” Lenicy, które wykonuje na żywo podczas projekcji. Podczas wydarzenia w Teatrze Starym usłyszymy premierowe instrumentacje do kolejnych filmów „Był sobie raz...” Borowczyka i Lenicy, jak również „Nowy Janko Muzykant” Lenicy. Obecnie zespół zarejestrował nowy materiał dźwiękowy, do którego ma poważne plany wydawnicze, które miejmy nadzieję ziszczą się w 2015 roku.
Skład zespołu: Daniel „Danios” Furtak – perkusja; Dawid „Dawidu” Skowyra – instrumenty klawiszowe;