Kino w Teatrze Starym: "Małe stłuczki"

Prowadzenie: Magda Sendecka Goście: Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb

Zapis z dnia: 16 lutego 2015 godz: 18:00:00

W lutym zapraszamy na filmy, w których panuje (co najmniej w jednej sekwencji) letnia atmosfera. Nie uciekamy całkiem od problemów, wręcz przeciwnie, ale staramy się oświetlić je letnim słońcem.
Za opis filmu "Małe stłuczki" mogłyby wystarczyć uzasadnienia licznych nagród, jakie zdobył na festiwalach. Jak choćby ta z Koszalina, gdzie dziennikarze napisali tak: „Film, który miał być tylko draśnięciem, a trafił nas z impetem. Z poetycką wrażliwością i niewymuszonym humorem opisuje skutki emocjonalnego zderzenia z rzeczywistością, a przy okazji przedstawia najbardziej niewinną scenę orgii w polskim kinie". Poetycka, wyciszona opowieść o trójce młodych ludzi, ni to szukających swojego miejsca w świecie, ni to ze zdziwieniem przyglądających się temu światu – wpisuje się w konwencję indie movie. Ale autorzy znaleźli własny ton, w jakim opowiadają o kilku letnich tygodniach, kiedy właściwie nie zdarzyło się nic… A może wszystko?
Nagrody:
- Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", Koszalin 2014: Nagroda za zdjęcia dla Ity Zbroniec-Zajt, Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Jury Młodzieżowego
- Festival Novos Cineastas „Fest”, Espinho 2014: Wyróżnienie Specjalne
- MFF dla Dzieci i Młodzieży, Giffoni Valle Piana 2014: Nagroda Specjalna Certyfikat BFI w kategorii: Generator +18,
- MFF Neapol 2014: Grand Prix w konkursie Europa Meditteraneo, Nagroda Augustus Color, Nagroda Stowarzyszenia Asit News

Ireneusz Grzyb - urodzony w 1977 r. w Łodzi. Reżyser, scenarzysta, montażysta. Absolwent wydziału reżyserii, kierunku montaż w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jako montażysta współpracował z wieloma reżyserami, zarówno fabularnymi, jak i dokumentalnymi, takimi jak Maria Zbąska, Jacek Petrycki, Paweł Ziemilski, Sylwester Jakimow, Małgorzata Imielska, Wiktoria Szymańska, Justyna Tafel. Jest autorem montażu wielokrotnie nagradzanych na festiwalach polskich i zagranicznych filmów, m.in. "Rogalik" (Warszawa, Oberhausen, Pekin, Kraków) , "Psubrat" (Warszawa, Gdynia, Cottbus), "Koleżanki" (Gdynia, Warszawa, Koszalin). Jest laureatem m.in. Nagrody im. Stanisława Różewicza Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie oraz nagrody im. Jana Machulskiego.
Aleksandra Gowin – urodzona w 1986 r. Reżyserka, scenarzystka, montażystka. Absolwentka wydziału reżyserii, kierunku montaż w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jako montażystka, współpracowała z wielokrotnie nagradzanymi reżyserami, m.in. z Tomaszem Wasilewskim ("Płynące Wieżowce" – Karlowe Wary, Tribeca; "W sypialni" – Mannheim Heidelberg) i Grzegorzem Jaroszukiem ("Kebeb i horoskop"). Jest laureatką Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Janusza Machulskiego oraz Nagrody im. Stanisława Różewicza Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".
Współpraca reżyserska Aleksandry Gowin z Ireneuszem Grzybem zaowocowała powstaniem takich filmów, jak m.in. Stwór czy Druciki – te ostatnie zostały docenione na krajowych festiwalach filmowych oraz były emitowane w państwowej i komercyjnej telewizji (Canal+). Wspólnie zrealizowali również teledysk promujący zespół Enchanted Hunters - Twin. Teledysk ten był nominowany do Yacha 2013 w dwóch kategoriach: Grand Prix i Zdjęcia. Małe stłuczki są ich pełnometrażowym debiutem.