„Inny świat” film dokumentalny Doroty Kędzierzawskiej i Artura Reinharta

Goście: Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart Prowadzenie: Michał Merczyński

Zapis z dnia: 20 lutego 2019 godz: 17:00:00

Opowieść o świecie niezwykłej osobowości polskiego filmu i teatru. Namówiona przez dwoje zaprzyjaźnionych artystów – Dorotę Kędzierzawską i Arthura Reinharta – 97- letnia wówczas Danuta Szaflarska snuje pełną dygresji i poczucia humoru gawędę o czasie, w którym przyszło jej żyć i tworzyć. O surowym, trudnym ale i radosnym czasie początków ubiegłego wieku i międzywojnia, przerażającym – wojny, okupacji i powstania, pełnym zmian, zaskakującym czasie powojennym, czasie kilku epok. Jak udało jej się przetrwać zachowując niesłabnący optymizm i radość życia? Jaka jest jej filozofia życiowa? Ze słów Danuty Szaflarskiej i fragmentów filmów z jej udziałem, a także materiałów archiwalnych, buduje się portret niezwykłej, charyzmatycznej kobiety, ale i obraz epoki – burzliwego stulecia, w którym przyszło jej żyć.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Nagroda:
Orzeł – Polska Nagroda Filmowa 2014 dla najlepszego dokumentu

 

Idea festiwalu

Danuta Szaflarska – gwiazda, aktorka, osobowość, postać, najlepsza Mama, Babcia, Przyjaciółka. Najmłodsza wśród najstarszych, najskromniejsza, najdowcipniejsza, dociekliwa, konsekwentna, pracowita, uparta, odważna, prawa, szlachetna, otwarta, ufna, prawdomówna, towarzyska, radosna… i tak mógłbym wymieniać bez końca!

Danutka Szaflarska była nie tylko wielką, wspaniałą artystką sceny i ekranu, ale przede wszystkim wspaniałym Człowiekiem. Każdy, kto choć raz doświadczył Jej uroku, pozostawał w aurze Jej niezwykłej osobowości.

Od początku wspierała nasz Teatr. Gong, którym otwierała tutaj pierwszy seans filmowy nie zabrzmiał w dniu Jej śmierci. Myślcie o tym co chcecie, ale ja sądzę, że był to znak od Danutki: Wyszłam z roli, zaraz wracam. Bo przecież jest z nami cały czas w swoich rolach, wspomnieniach, książkach…

Prezentując wspaniałe role Danuty Szaflarskiej, chcemy mówić o tym, czym jest dziś sztuka  aktorska, czy etos twórcy nadal istnieje, czym jest rzemiosło artystyczne tak ważne w jej przekonaniu.

A także jakim człowiekiem warto dziś być, o co dziś walczyć, o co prowadzić spór. Danutka mówiła, że najważniejsza w życiu jest ŚLEBODA czyli WOLNOŚĆ.

Zapraszamy na pierwszy, ale nie ostatni, Festiwal Danuty Szaflarskiej ŚLEBODA / DANUTKA!

Michał Merczyński, Dyrektor Programowy Festiwalu