Bitwa o literaturę. Z pamięci

Goście: Karolina Kuszyk, Piotr Nazaruk Prowadząca: Grażyna Lutosławska

Zapis z dnia: 9 lutego 2021 godz: 18:00:00

Jakie ślady zostawia przeszłość? Gdzie i dlaczego ich szukać? Rozmowa o tym, że rzeczy najpierw są, a później znaczą. O mapach pamięci i pamięci, która się dzieje. O tym, jak przeszłość splata się z teraźniejszością, a obce staje się swoje.
Grażyna Lutosławska

 

Karolina Kuszyk – germanistka i polonistka, absolwentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Tłumaczyła na polski m.in. Ilse Aichinger, Maxa Frischa, Bernharda Schlinka, Karen Duve, Antje Rávic Strubel i André Kubiczka. Prowadzi zajęcia z przekładu literackiego i krytyki literackiej na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Publikowała w „Małym Formacie”, „Zadrze”, „Kwartalniku Literackim Wyspa”, „Notesie Wydawniczym”, „Die Zeit”, „Deutschlandradio Kultur” i „Tagesspiegel Berlin”. Współpracowała z łódzkim festiwalem Puls Literatury, Internationales Poesiefestival Berlin oraz NGO Netzwerk für Osteuropa-Berichterstattung. Regularnie współpracuje z Instytutem Goethego w Warszawie. Stypendystka DAAD i laureatka berlińskiego poetry slam w językach słowiańskich. Mieszka i pracuje w Berlinie i na Dolnym Śląsku. Za swoją debiutancką książkę Poniemieckie otrzymała Nagrodę im. Arthura Kronthala oraz nagrodę Legnickiej Książki Roku 2019.

Piotr Nazaruk - edukator w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, stypendysta YIVO Institute for Jewish Research (2017 i 2018). Autor zbioru esejów „Kokebebe” (2019).