Bitwa o literaturę. W drodze

prowadzenie: Grażyna Lutosławska gość: Marcin Kydryński lektor: Konrad Biel

Zapis z dnia: 17 maja 2016 godz: 18:00:00

Twórca audycji, festiwalu, serii koncertów i bestsellerowych płyt pod wspólnym hasłem „Siesta”; radiowiec, wielbiciel i znawca muzyki, kompozytor, autor tekstów, producent, fotograf i podróżnik - Marcin Kydryński wydał właśnie książkę o ponad dwudziestu latach wędrówek po Afryce. Jaki wpływ na to, co dostrzegamy, mają nasze pasje? Co jest najważniejsze w byciu w drodze?
Grażyna Lutosławska

Marcin Kydryński - radiowiec, wędrowiec, fotograf. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali. Od 1989 roku współtworzy wizerunek radiowej Trójki a jego audycja "Siesta" została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji.
Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Publikował m.in. w National Geographic, jako pierwszy autor i fotograf, jakiemu Waszyngton zezwolił na okładkowy materiał w lokalnej edycji. Dziś jego reportaże ukazują się głównie w Vivie i w Kontynentach. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich, m.in. dwukrotnie w Namibii, w RPA, Mozambiku, Swazilandzie, Rwandzie, Ugandzie i Tanzanii.
Dla swojej żony, Anny Marii Jopek napisał kilkadziesiąt piosenek i wspólnie z nią i wyprodukował kilkanaście płyt, z których większość stała się Złota i Platynowa. Wśród nich także słynny album "Upojenie" z 20-krotnym laureatem Grammy, Patem Metheny, wydany na całym świecie przez Nonesuch. Laureat statuetki Fryderyka za produkcję muzyczną. Od 2011 roku prowadzi w Gdańsku Siesta Festival a także serie koncertów w całej Polsce, które nawiązują do jego trójkowych audycji. Coroczne płyty "Siesta" stają się regularnie bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach Olisu.Autor książek: "Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu" (1993), "Chwila Przed Zmierzchem" (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera "Pod Słońce" (1999). W 2013 roku National Geographic opublikował książkę-album MarcinaKydryńskiego: "Lizbona. Muzyka Moich Ulic". Marcin został uhonorowany medalem "Ordem de Merito" przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju. Pracuje nad książką podsumowującą jego lata w Afryce. Mieszka z żoną i dwoma synami w Warszawie, Lizbonie i na swojej farmie nad Liwcem.