Bitwa o literaturę. Strach się bać

Prowadzenie: Krzysztof Varga Goście: Mariusz Czubaj, Irek Grin

Zapis z dnia: 22 maja 2012 godz: 19:00:00

Na czym polega fenomen i popularność współczesnych kryminałów? Czy są tylko świetną rozrywką, czy też mówią nam coś ważnego o świecie, w którym żyjemy? A może stały się zwierciadłem przechadzającym się po naszym gościńcu, i prócz walorów rozrywkowych mają także walory socjologiczne? Dlaczego akurat Skandynawowie opanowali współczesny rynek kryminalny? Jak wygląda dzisiaj sytuacja polskiego kryminału, który owszem, przeżywa renesans, ale czy artystycznie dorównuje światowemu i co nam mówi o Polsce? Skąd akurat w Polsce moda na kryminał retro?

Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym

Mariusz Czubaj - antropolog kultury, profesor, autor powieści kryminalnych. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść 21:37

Zajmuje się badaniami kultury popularnej, w tym kulturą fanowską oraz antropologią sportu. Prowadzi warsztaty literackie poświęcone kryminałom. Z Markiem Krajewskim napisał powieści: Aleja samobójców oraz Róże cmentarne. W cyklu z profilerem Rudolfem Heinzem ukazały się: 21:37 oraz Kołysanka dla mordercy. W maju 2012 roku ukaże się książka jego współautorstwa Postfutbol. Antropologia piłki nożnej oraz kolejna powieść z Rudolfem Heinzem – Zanim znowu zabiję.

Irek Grin – pisarz, fotograf, wydawca, autor cyklu książek sensacyjno-szpiegowskich. Twórca thrillera „Pamiętnik diabła” i powieści „Ze złości”. Jeden z założycieli oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie”. Juror Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej książki kryminalnej lub sensacyjnej. Redaktor prowadzący serię Polska Kolekcja Kryminalna w Wydawnictwie EMG.