Bitwa o literaturę. Prawie wszyscyśmy z chłopów

Goście: Radek Rak, Adam Leszczyński Prowadzący: Michał Nogaś

Zapis z dnia: 23 lutego 2021 godz: 18:00:00

Od lat wybitni polscy pisarze (choć, co oczywiste, nie tylko oni), zdobywcy Nagrody Literackiej Nike - Wiesław Myśliwski i Marian Pilot - postulowali, by nasza rodzima literatura rozliczyła się z niełatwą historią chłopów, by zaczęła opowiadać językiem współczesnym o wyzysku, którego ofiarami padli przodkowie większości z nas. Jak się zdaje, wreszcie głos ten został usłyszany.
Nagrodę Literacką Nike w roku 2020 otrzymał Radek Rak, autor "Baśni o wężowym sercu albo wtórego słowa o Jakóbie Szeli", rozgrywającej się w czasach rabacji galicyjskiej historii fantastycznej. Kilka tygodni później ukazała się "Ludowa historia Polski" autorstwa Adama Leszczyńskiego. W planach wydawców na rok 2021 znaleźć można kolejne pozycje poświęcone zmitologizowanej opowieści o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej, niewolnictwu chłopów, przemocy, uciskowi, klasowym podziałom.
Michał Nogaś


Radek Rak –laureat Nagrody Literackiej Nike 2020, Nagrody im. Jerzego Żuławskiego i Nagrody „Nowej Fantastyki” za powieść "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". Tytuł ten też był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla oraz Śląkfy z rok 2019. Lekarz weterynarii, mieszka w Krakowie. Zadebiutował powieścią "Kocham cię, Lilith" (2014). Znany jest z projektu "Legendy polskie. Allegro" realizowanego przez Powergraph i Allegro. Za drugą powieść, "Puste niebo" (2016), otrzymał Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Afirmuje życie, ukochaną żonę, dobrą herbatę i góry.

Adam Leszczyński - Historyk, dziennikarz i publicysta. Członek zespołu „Krytyki Politycznej”, a także współzałożyciel oraz dziennikarz OKO.press (od 2016 r.), wieloletni publicysta „Gazety Wyborczej” (2005–2017). Komentator życia politycznego i społecznego w mediach elektronicznych. Publikował regularnie m.in. w „Newsweeku”, „Polityce”, „Krytyce Politycznej”. Autor wielu książek historycznych i reporterskich, między innymi:„ Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980” (2013) czy „Eksperymenty na biednych – Polityczny, moralny i ekonomiczny spór o to, jak pomagać skutecznie” (2016). W 2017 r. ukazała się jego głośna książka, w której krytycznie analizuje autoportret Polaków – „No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków”. Jego najnowszą książką jest wydana w 2020 roku „Ludową historią Polski”.