Bitwa o literaturę. Prawda literatury, prawda ekranu

Prowadzenie: Krzysztof Varga Gość: Borys Lankosz

Zapis z dnia: 13 stycznia 2015 godz: 18:00:00

Jakie pułapki czyhają na reżysera, który decyduje się ekranizować dzieło literackie? Historia zna przypadki, że ze znakomitych książek powstawały słabe, bądź nawet beznadziejne filmy i na odwrót: na podstawie niekoniecznie dobrej powieści można zrobić wybitny film. Dobrym znakiem dla polskiej kinematografii (i nadzieją dla polskiej literatury) jest to, że filmowcy znowu sięgają po polską literaturę i na jej podstawie kręcą znakomite filmy, czego dowodem niedawny film Wojtka Smarzowskiego „Pod mocnym aniołem”. Borys Lankosz, reżyser pamiętnego, kapitalnego „Rewersu”, postanowił zekranizować powieść „Ziarno prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego, jednego z najznakomitszych i najbardziej popularnych autorów powieści kryminalnych. Co z tego wynikło? Czy czeka nas mariaż polskiej literatury z polskim kinem, jak to miało miejsce w złotych czasach naszej kinematografii? Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym

Obszernego skrótu ze spotkania będzie można wysłuchać w audycji "Osobowości” na antenie Radia Lublin w poniedziałek 19 stycznia o 20:00.

BORYS LANKOSZ - Urodzony w 1973 roku, absolwent wydziału reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Reżyser znakomicie przyjętego „Rewersu” - (polski kandydat do Oscara w 2009 roku; Złote Lwy i 8 Polskich Nagród Filmowych Orzeł, w tym za najlepszy film; nagrody na festiwalach w Seattle, Moskwie i Warszawie).

Jest uznanym, wielokrotnie nagradzanym dokumentalistą, autorem m.in. „Rozwoju” 2001, Golden Gate Award na Festiwalu Filmowym w San Francisco, Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego Krakowskiego Festiwalu Filmowego), „Radegast” (Srebrny Feniks za film dokumentalny, Nagroda Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense, The New York Festivals).

Ostatnio zrealizował w Teatrze Telewizji musical „Pamiętnik pani Hanki” z muzyką Jerzego Wasowskiego. 6 listopada 2014 r. w Teatrze Polonia odbyła się premiera „Kolacji kanibali” w jego reżyserii.

Jego najnowszy film fabularny to „Ziarno prawdy”, ekranizacja powieści Zygmunta Miłoszewskiego z Robertem Więckiewiczem w roli prokuratora Teodora Szackiego.