Bitwa o literaturę. Portret kobiety

prowadzenie: Grażyna Lutosławska goście: Inga Iwasiów, Jacek Szast

Zapis z dnia: 21 czerwca 2016 godz: 18:00:00


“Pięćdziesiątka” to tytuł najnowszej książki Ingi Iwasiów, wiek głównej bohaterki i miara wódki, której już nie pije. Czy alkoholizm kobiecy różni się od męskiego? Czy istnieją i gdzie przebiegają granice w życiu i w podejmowaniu tematów literackich? Jak zmienia się wizerunek kobiety w życiu i w literaturze opowiedzą pisarka i psycholog.
Grażyna Lutosławska

Inga Iwasiów, urodzona w 1963 w Szczecinie. Pisarka, profesorka literaturoznawstwa, krytyczka literacka, pracuje na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie kieruje Zakładem Historii Literatury Polskiej XX i XXI wieku. Od początku pracy akademickiej i twórczej interesowała się problematyką tożsamości, prowadząc badania nad pogranicznością, płcią, etnicznością, nad dwudziestowiecznymi przesiedleniami.
Jedna z pierwszych polskich krytyczek feministycznych, zajmująca się zarówno teorią kultury, jak i analizą praktyk artystycznych – od literatury, poprzez teatr, do sztuk wizualnych. Rozszerzeniem zainteresowań humanistycznych są jej powieści, opowiadania, wiersze i dramaty. Odbywa się w nich ta sama gra o zrozumienie świata i przesunięcie znaczeń, czasem bolesna i kontrowersyjna, która napędza dociekania naukowe i krytyczne. 
Autorka i redaktorka wielu książek, w tym Kresy w twórczości Włodzimierza Odojewskiego. Próba feministyczna (1994); Opowieść i milczenie. O prozie Leopolda Tyrmanda (2000), Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj (2002); Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie (2004, 2008); Granice. Polityczność prozy i dyskursu kobiet po 1989 roku (2013); redaktorka naczelna Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”, obecnie redaguje pismo naukowe „Autobiografia. Literatura-Kultura-Media”. Debiutowała jako krytyczka na łamach „Nowych Książek”, następnie współpracowała z wieloma czasopismami, w latach 2012–2014 prowadziła bloga literacko-krytycznego. Opublikowała m.in. powieściowy dyptyk: Bambino (finał Nike 2008), Ku słońcu (2010); powieści Na krótko (2012), W powietrzu (2014), Pięćdziesiątka (2015), a także opowiadania Smaki i dotyki (2006, 2014). W 2014 ukazały się eseistyczne Blogotony oraz autobiograficzny Umarł mi. Notatnik żałoby. Członkini jury Nagrody Literackiej Nike w latach 2010–2013, prezeska Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego, członkini SPP, Polskiego PEN Clubu, Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Autorka koncepcji Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”. Obecnie pracuje jako jurorka Poznańskiej Nagrody Literackiej oraz Nagrody Literackiej im. Józefa Konrada Korzeniowskiego. Felietonistka dodatku książkowego w „Tygodniku Powszechnym”.
Krzysztof Dubiel


Jacek Szast, wiek: 57 lat, mąż, ojciec trójki dzieci, z wykształcenia psycholog, nawet magister psychologii, z zawodu psychoterapeuta osób dorosłych. Zajmuje się głównie terapią osób z nerwicą, zaburzeniami osobowości, problemami w relacjach par. Jego obecny sposób pracy najlepiej nazwać eklektycznym diagnostycznie, oparty jest na koncepcjach: psychodynamicznej, relacji z obiektem i analitycznej. W sposobie myślenia o człowieku bliskie mu są koncepcje: Alexandra Lovena, Roberta Johnsona, a także Berta Hellingera. Pracuje w lubelskim Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii. Tematyką ludzkich problemów i ich losami zajmuje się już blisko 30 lat.