Bitwa o literaturę. Po prostu jest fantastycznie, czyli co po Lemie?

Prowadzenie: Krzysztof Varga Goście: Paweł Dunin-Wąsowicz, Krzysztof Księski, Wojciech Orliński

Zapis z dnia: 24 kwietnia 2012 godz: 19:00:00

Polska fantastyka naukowa dziś oraz polska fantasy w dziesięć lat po śmierci Stanisława Lema. Dlaczego zamiast o podróżach międzygwiezdnych chętniej czytamy dziś o smokach i elfach? Jaka jest dzisiaj polska fantastyka, czy ma do zaoferowania światu coś oryginalnego , czy też powiela anglosaskie schematy? Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym

Paweł Dunin Wąsowicz - polski publicysta, krytyk literacki, szef wydawnictwa Lampa i Iskra Boża i redaktor naczelny czasopisma "Lampa". Wraz z Tomaszem Łubieńskim i Kingą Dunin prowadził program "Dobre książki" w TVP1. Wcześniej pracował w "Życiu Warszawy", "Machinie" i "Przekroju", gdzie m.in. recenzował książki i komiksy. 

Odkrywca i wydawca Doroty Masłowskiej. Laureat Paszportu Polityki (2005), kategoria "kreator kultury". Syn profesora historii PAN Krzysztofa Dunin-Wąsowicza. Śpiewa i gra na gitarze w zespole Meble, który reklamuje jako „najgorszy zespół świata".

Wojciech Orliński – dziennikarz, publicysta, bloger, Od 1997 pracuje w „Gazecie Wyborczej", gdzie zajmuje się  głównie kulturą masową. Autor książki „Co to są sepulki? Wszystko o Lemie”, wydanej w 2010 książki „Ameryka nie istnieje”, oraz opowiadań science fiction opublikowanych w „Nowej Fantastyce”. Prowadzi blog „Ekskursje w dyskursie”.

dr Krzysztof Księski - doktor nauk prawnych, założyciel i prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki„Cytadela Syriusza", skarbnik Fundacji Innowacyjnych Praktyk „off Akademia". Doradca prawny, nauczyciel akademicki, trener, prowadzący wiele spotkań, dyskusji, prelekcji i wykładów. Autor blisko 20 publikacji naukowych, a także autor ponad stu tekstów publicystycznych. Animator i menedżer wielu przedsięwzięć kulturalnych, co zaowocowało m.in. zdobyciem nagrody Żurawie 2008 w kategorii animator kultury.