Bitwa o literaturę. Pisarz i zło - Jonathan Littell

Goście: Paulina Małochleb, Jacek Giszczak Prowadzący: Łukasz Drewniak Lektor: Marek Szkoda

Zapis z dnia: 5 listopada 2019 godz: 18:00:00

Rozmowa o twórczości Jonathana Littella, kontrowersjach jakie wywołują jego książki, strategiach autorskich. Parę miesięcy po publikacji Starej historii szukamy nowej optyki w patrzeniu na autora Łaskawych, Zapisków z Homs, Czeczeni, rok III, Suchych i wilgotnych. Co zrobił z nami Jonathan Littell? Dlaczego wzbudza fascynację i nienawiść? Jak widzi rolę pisarza w sytuacjach granicznych, wielkich zbrodniach, na wojnie i wobec przemocy?
Łukasz Drewniak

Paulina Małochleb – literaturoznawczyni, krytyczka literacka, sekretarzyni Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów i Stypendium Młoda Polska. Zasiada w jury Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, nominuje do Paszportów „Polityki”. Prowadzi blog ksiazkinaostro.pl.

Jacek Giszczak - urodzony w 1956 roku, jest poetą, pisarzem, tłumaczem literatury francuskiej. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, polonistykę KUL, studiował na Uniwersytecie Paris-Sorbonne (Paris IV), uzyskując Diplôme d’Études Approfondies z literatury współczesnej. Przełożył blisko sześćdziesiąt książek autorów francuskich i frankofońskich (z Afryki i Antyli). Jest laureatem Międzynarodowej Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego za przekład książki Jeana Hatzfelda Strategia antylop (2010), Kawalerem Orderu Sztuki i Literatury, przyznanego przez Ministra Kultury i Środków Przekazu Republiki Francuskiej (2015), laureatem Nagrody „Literatury na Świecie” (2016) za przekład książki Alaina Mabanckou Zwierzenia jeżozwierza i Nagrody Artystycznej Miasta Lublin za rok 2016. Otrzymał też główna nagrodę w konkursie na debiut prozatorski, ogłoszony z okazji 50-lecia Czytelnika, za powieść Szosa warszawska (1995).