Bitwa o literaturę. O spokoju

prowadzenie: Grażyna Lutosławska goście: Marek Miller, Piotr Stankiewicz

Zapis z dnia: 25 listopada 2014 godz: 18:00:00

Od czego zależy nasz spokój? Co mu zagraża? Jak go osiągnąć? Czy wszyscy tęsknią do spokoju? Czy spokój może być sposobem radzenia sobie z trudnymi sytuacjami? Czy spokój to dobry temat dla reportera? Grażyna Lutosławska

Marek Miller - ur. w 1951 r. w Łodzi. Dziennikarz, reportażysta, pisarz i scenarzysta. Założyciel Laboratorium Reportażu w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca łódzkiego festiwalu „Człowiek w zagrożeniu”. Na podstawie jego książki "Pierwszy milion, czyli chłopcy z Mielczarskiego" powstał film w reżyserii Waldemara Dzikiego, do którego Marek Miller był autorem scenariusza. Członek Polskiej Akademii Filmowej.Ukończył socjologię na Uniwersytecie Łódzkim. Wykładał na Wydziale Reżyserii PWSTTiF w Łodzi oraz w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 1981-1986 pracował dla tygodników "Odgłosy" w Łodzi i "Radar" w Warszawie. Redaktor naczelny miesięcznika "Bestseller" wychodzącego w Szkole Filmowej. 

Piotr Stankiewicz - autor „Sztuki życia według stoików”, urodził się 1983 roku. W roku 2013 zadebiutował tomem wierszy „Elementarz” (wyd. Mamiko), w 2014 w wydawnictwie W.A.B. ukazuje się jego „Sztuka życia według stoików”. Obecnie pracuje nad kolejną książką poświęconą filozofii stoickiej: tym razem będzie to krytyczna analiza jej ograniczeń i problemów jakie się z nią wiążą.

Reszta nie jest milczeniem, ale jest mało ważna. Uchylając jednak jej rąbka: w dzieciństwie zdarzyło mu się, że ksiądz, który przyszedł po kolędzie, zobaczył w domu teleskop i przepowiedział mu, że „w tych gwiazdach Boga znajdzie”. Z Bogiem sprawa jest skomplikowana, ale znalazł drogę do kilku innych rzeczy. Jest magistrem astronomii i filozofii, choć ciągle nie umie zgrabnie odpowiedzieć na pytanie czy i dlaczego jedno z drugim się łączy.

Doktorant filozofii, stypendysta m. in. Fundacji Kościuszkowskiej i Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Spory kąsek 2012 i większość 2013 roku spędził w Omaha w Stanach Zjednoczonych. Obecnie mieszka pod Warszawą. Tęskni za żeglarstwem. Pisze.