Bitwa o literaturę. O patrzeniu

prowadzenie: Grażyna Lutosławska goście: Małgorzata Szejnert, Tomasz Tomaszewski

Zapis z dnia: 28 października 2014 godz: 18:00:00

Co ma wpływ na to, jak i na co patrzymy? Jak z nadmiaru wyławiać to, co najważniejsze? Co jest najważniejsze? Jak patrzeć, żeby widzieć? Czy zawsze ufać swojemu spojrzeniu? Jak z naszego patrzenia uczynić opowieść dla innych? Czy patrzenie ma konsekwencje? Grażyna Lutosławska

Małgorzata Szejnert - Reporterka i pisarka. Urodziła się w 1936 roku w Warszawie. Debiutowała w 1972 roku reporterską książką o Ameryce. Była szefową działu reportażu w tygodniku "Literatura". Po 13 grudnia 1981 roku przyłączyła się do bojkotu oficjalnych gazet. Współpracowała z pismami opozycji, pisała sprawozdania w Instytucie Psychoneurologicznym w Warszawie. W 1984 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, pracowała w "Nowym Dzienniku". Do Polski powróciła w 1986. Współtworzyła "Gazetę Wyborczą", gdzie prawie 15 lat prowadziła dział reportażu.

Razem z Romanem Załuskim napisała scenariusz do filmu "Jeśli się odnajdziemy" (reż. Roman Załuski, 1982). Laureatka - za książkę "Czarny ogród" - Nagrody Mediów Publicznych COGITO oraz "Górnośląskiego Tacyta". Za "Wyspę klucz" jurorzy Nagrody Literackiej Gdynia przyznali jej Nagrodę Osobną za twórczość wymykającą się wszelkim klasyfikacjom. Finalistka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008, Nagrody Literackiej Nike 2008 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2008.

Tomasz Tomaszewski - Zajmuje się fotografią prasową, publikował swoje zdjęcia zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit, Elle. Wydał kilka książek autorskich: OSTATNI - Współcześni Żydzi Polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie Polscy (tekst Jerzy Ficowski), W Centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut Beretem, Zapewnia Się Atmosferę Życzliwoście, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych.