Bitwa o literaturę. O cudach

prowadzenie: Grażyna Lutosławska gość: prof. Jadwiga Mizińska, prof. Zbigniew Mikołejko

Zapis z dnia: 18 listopada 2014 godz: 18:00:00

Czy to prawda, jak pisał Albert Einstein, że: życie można przeżyć tylko na dwa sposoby: albo tak, jakby nic nie było cudem, albo tak, jakby cudem było wszystko?
Dlaczego cuda zdarzają się jednym, a innym nie? Czy zawsze zdajemy sobie sprawę, że się wydarzyły? Czy cuda są nam potrzebne do szczęścia? Gdzie jest granica między tym, co zwyczajne, a tym, co cudowne? Grażyna Lutosławska

Jadwiga Mizińska - profesor w Instytucie Filozofii UMCS w Lublinie. Z wykształcenia pedagog, z zawodu filozof. Zwolenniczka połączenia pedagogiki z filozofią w postaci paidei - sztuki wychowania i samowychowania przez rozmowy istotne oraz literaturę piękną. Twórczyni „warsztatów filozoficznych", organizatorka "zlotów filozoficznych" jako sposobu uprawiania "filozofii wędrownej".

Autorka książek filozoficznych, m.in. „Uśmiech Hioba”, „Imiona losu”, „Wina i wybaczenie”, „Podnoszenie iskier”. Głosicielka koncepcji "homo sentiens" - człowieka wrażliwego. Autorka powieści: „Duchy domu”, „Od cudu”, „Zuńczyk”. Wierzy w cudowność świata oraz cuda sprawiane przez ludzi. Wierzy również w moc życzliwego, dobrego i pocieszycielskiego słowa.

Zbigniew Mikołejko - Filozof religii. Kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, członek Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996), profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa, wykłada również filozofię i logikę w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania, a także wstęp do wiedzy o religii na Podyplomowym Studium Wiedzy o Kulturze przy Instytucie Badań Literackich PAN. Opublikował ponad 800 tekstów - oprócz polskiego, w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim, ukraińskim i włoskim.

Opatrzył posłowiem lub wstępem dzieła wybitnych teologów, filozofów i historyków - Karen Armstrong, Dalaj Lamy, Eugena Drewermanna, Hansa Künga, Jacques'a Le Goffa, Margaret Starbird - jak również głośnych powieści o tematyce religijnej (np. jest autorem posłowia do "Kodu Leonarda" Dana Browna).