Bitwa o literaturę. Nowa literatura dziecięca albo postshrekizm

prowadzenie: Łukasz Drewniak gość: Malina Prześluga, Grzegorz Kasdepke

Zapis z dnia: 14 października 2014 godz: 18:00:00

Czy wyrósł nam nowy nieletni, dziecięcy odbiorca? Jak rozmawiać z najmłodszymi w teatrze, literaturze, filmie? Co się zmieniło? Dlaczego potrzebne są nowe bajki? Kto jest bohaterem nowej mitologii dziecięcej i kim jest dziś dziecko jako bohater sztuki? Szukamy odpowiedzi na pytanie o fenomen popularności nowej dramaturgii teatrów dla dzieci, boom wydawniczy związany z pojawieniem się nowych opowieści, nowych autorów, nowych narracji.

Malina Prześluga - absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoły Dramatu przy Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka w Warszawie. Zaskakująca siłą wyobraźni, skojarzeń i twórczym traktowaniem języka, młoda i już bardzo ceniona dramatopisarka, autorka tekstów prozą, od grudnia 2010 felietonistka portalu www.e-teatr.pl.

Jej dramaty oraz bajki wydawane są w Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży i wystawiane między innymi w Baju Pomorskim w Toruniu, w Teatrze Animacji w Poznaniu, w Teatrze Maska w Rzeszowie, w Teatrze Na Woli w Warszawie, w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Piosenki jej autorstwa śpiewają aktorzy na scenach Teatru Groteska w Krakowie, Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Baj Pomorski w Toruniu, Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego. Laureatka Medalu Młodej Sztuki, zdobywczyni kilku nagród i wyróżnień w edycjach Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, zdobywczyni drugiej nagrody na 9. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w 2011 roku, laureatka sopockiego Festiwalu „Dwa Teatry” w roku 2012 za słuchowisko radiowe w reż. Roberta Mirzyńskiego wg sztuki Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa.

Grzegorz Kasdepke - Autor książek dla dzieci i młodzieży. Twórca słuchowisk radiowych. Był wieloletnim redaktorem naczelnym magazynu Świerszczyk. Współpracował z Ciuchcią, Komiksowo i Wesołymi Literkami. Pisał scenariusze programów oraz seriali telewizyjnych.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród oraz wyróżnień. W 2002 r. za "Kacperiadę" autor otrzymał literacką nagroda im. Kornela Makuszyńskiego oraz wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku. Książka "Co to znaczy, czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń" w 2003 r. otrzymała Nagrodę Edukacja XXI. W tym samym roku Kuba i Buba została nominowana do nagrody Bestseller-ek roku, a rok później do nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W 2004 r. "Bon czy ton. Savoir vivre dla dzieci" otrzymał Nagrodę Edukacja XXI oraz nominację do nagrody Bestseller-ek roku. W 2006 r. książka "Niesforny alfabet" została Najlepszą Książką Roku w kategorii literatura dla dzieci plebiscytu Wirtualnej Polski. W 2012 r. książka "Detektyw Pozytywka" otrzymała wyróżnienie w plebiscycie Fundacji ABC XXI na najważniejszą książkę 10 lecia kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". Książka "W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko” została wpisana na prestiżową listę Białych Kruków - White Ravens 2013.

Nagroda literacka Fundacji Zielona Gęś im.Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ZIELONA GĄSKA dla książki "Pestka, drops, cukierek. Liczby kultury" wyd. Narodowe Centrum Kultury. Nagrda ZAiKS dla najlepszego pisarza dla dzieci w roku 2013.