Bitwa o literaturę. Między nami kobietami.

Prowadzenie: Grażyna Lutosławska Goście: Grażyna Plebanek, Agata Tuszyńska

Zapis z dnia: 19 czerwca 2012 godz: 19:00:00

Jak dziś wygląda tzw. „literatura kobieca” i czy nadal jest to określenie pejoratywne, kojarzące się ze łzawymi romansidłami? Przecież kobiety statystycznie czytają więcej od mężczyzn, są bardziej chłonne na literaturę, to one stoją za listami bestsellerów literatury pięknej, to one głównie przychodzą na spotkania literackie. Jak pisać: dla kobiet czy o kobietach? Co mężczyźni mogą znaleźć w takiej literaturze? Dlaczego mężczyźni mniej czytają? Czego im brakuje? Wrażliwości? Inteligencji? Wolnego czasu? Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym

Grażyna Lutosławska - dziennikarka, felietonistka, wykładowca, autorka sztuk i książek dla dzieci, kurator Galerii Radia Lublin. Laureatka nagrody "Najpiękniejsza Książka Roku", nagrody Białego Kruka, Angelusa 2006 w kategorii Człowiek Kultury Medialnej oraz Medalu Marszałka woj. Lubelskiego, Medalu Wojewody i Medalu Prezydenta Lublina. W Radiu Lublin prezentuje programy kulturalne i rozmawia z ciekawymi ludźmi.

Grażyna Plebanek - pisarka, autorka bestsellerowych powieści „Nielegalne związki" i „Dziewczyny z Portofino", a także „Pudełko ze szpilkami" i „Przystupa". Pracowała jako dziennikarka dla Agencji Reutera i „Gazety Wyborczej". Felietonistka „Polityki", publikuje też m.in. w „Wysokich Obcasach", „Lampie", „Newsweeku", „Elle", „Pograniczach", „Bluszczu" i "Fashion Magazine". Znalazła się w grupie międzynarodowych artystów, których portrety autorstwa belgijskiego fotografa Stephana Vanfleterena można oglądać na wystawie otwartej w 2009 w Brukseli przez kolejne dziesięć lat.

Agata Tuszyńska - Pisarka, poetka i reportażystka, historyk teatru. Pracowała jako adiunkt w Instytucie Badań Literackich, a od 2001 wykłada sztukę reportażu i wywiadu literackiego na Uniwersytecie Warszawskim. Równolegle z biografistyką i reportażem uprawia twórczość poetycką. Jest autorką sześciu zbiorów poezji, jej wiersze publikowano w wielu przekładach. Współpracuje z "Zeszytami Historycznymi", "Zeszytami Literackimi", "Tygodnikiem Powszechnym", "Kresami" i "Odrą", współpracowała z "Paryską Kulturą". Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, PEN-Clubu i ZAiKS-u. Stypendystka Uniwersytetu Columbia, Fundacji Fulbrighta, MacDowell i innych. Laureatka nagrody PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu.