Bitwa o literaturę. Między hitem a kitem

Goście: Ryszard Koziołek, Wojciech Szot Prowadzenie: Grażyna Lutosławska Lektorka: Jowita Stępniak

Zapis z dnia: 5 marca 2019 godz: 18:00:00

Skąd się biorą literackie hity? Co jest kitem w literaturze? Kto o tym decyduje i czy należy słuchać go uważnie? Jeśli nie jego, to kogo? Jak nie zabłądzić w gąszczu tytułów? A może dobrze jest się gubić?
Grażyna Lutosławska

Ryszard Koziołek, literaturoznawca, eseista, profesor w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. W 2010 otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii „Eseistyka” za książkę Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy. Wydał również: Zdobyć historię. Problem przedstawienia w „Twarzy księżyca” Teodora Parnickiego (1999), Znakowanie trawy albo praktyki filologii (2011), opracował Tylko Beatrycze Teodora Parnickiego w serii Biblioteka Narodowa (2004). Członek jury Nagrody Literackiej Nike w latach 2012–2015. W 2016 ukazała się jego książka Dobrze się myśli literaturą uhonorowana Śląskim Wawrzynem Literackim. W 2017 otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.

Wojciech Szot - kulturoznawca, lubi o sobie mówić "czytelnik" zamiast "krytyk literacki". Czasem redaktor, wydawca, dziennikarz. Współprowadzący wraz z Olgą Wróbel blog krytyczny - Kurzojady.