Bitwa o literaturę. Maria i Kornel

Goście: Justyna Sobolewska, Agnieszka Dauksza Prowadzący: Michał Nogaś

Zapis z dnia: 16 lutego 2021 godz: 18:00:00

Ona zwykle mówiła o sobie Jarema, inni o niej - Jaremianka. On był Mironem, Ilią, Kornelem. Ona - rzeźbiarka, malarka, scenografka, współtwórczyni awangardowej Grupy Krakowskiej. Żyła i tworzyła w zgodzie ze sobą, odważna, radykalna. On - pisarz, poeta, autor opowiadań, scenarzysta. Przyjaciel Przybosia, Różewiczów, mistrz i wzór dla wielu ważnych autorów, nie tylko dla Jerzego Pilcha. Małżeństwo, przyjaciele. Przez lata ich nazwiska pojawiały się we wspomnieniach o życiu innych - cho by Szymborskiej czy Kantora. W ostatnich latach - wreszcie! - doczekali się opowieści biograficznych.
Michał Nogaś

Justyna Sobolewska (ur. 1972) – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Absolwentka Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. W 2012 ukazała się jej „Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam" w Wydawnictwie Polityki. Wydanie rozszerzone „Książki o czytaniu” ukazało się w Wydawnictwie Iskry (2016). Autorka książki „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” (2020). Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureatka PIK-owego Lauru (2015) przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Mieszka w Warszawie.

Agnieszka Dauksza – Laureatka Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” za najlepszą biografię roku 2020 oraz Ogólnopolskiej Nagrody dla Autorki „Gryfia 2020”, a także finalistka Nagrody Literackiej Nike 2020 za biografię „Jaremianka”. Laureatka Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę 2017 roku w dziedzinie literatury faktu za „Klub Auschwitz i inne kluby”. Laureatka wielu innych, prestiżowych nagród.