Bitwa o literaturę. Julian Barnes - elegancja smutku

Goście: Natalia Mętrak-Ruda, Juliusz Kurkiewicz Prowadzący: Łukasz Drewniak Lektor: Wioletta Tomica

Zapis z dnia: 29 września 2020 godz: 18:00:00

Sylwetka najważniejszego brytyjskiego pisarza ostatnich dekad, autora Papugi Flauberta, Cytrynowego stolika, Jeżozwierza, Zgiełku czasu i Jedynej historii,
laureata nagrody Bookera za rok 2011 - książka Poczucie kresu. Julian Barnes wciąż opowiada o dwóch najważniejszych elementach determinujących nasze życia i losy. O miłości i czasie. Nieustannie wraca do opowieści o nietrwałości pamięci, uwiera go niemożność poznania drugiego człowieka, pokazuje ból, jaki czujemy po stracie i jak uciekamy przed banalnością istnienia. Jego twórczość można zdefiniować jako wyrafinowany opór przeciwko przemijaniu – ludzi, idei, emocji. Konstruuje kunsztowne narracyjne struktury, skleja osobiste doświadczenia z medytacjami na temat życia ludzi odnalezionych w historii. Wybiera swoich bohaterów z przeszłości, artystów i oryginałów, analizuje ich gesty i postawy, pisze o ich sztuce, relacjach z władzą i społeczeństwem (Gustaw Flaubert, Dymitr Szostakowicz, Artur Conan Doyle, Sara Bernhard).
Na spotkaniu w Teatrze Starym będziemy rozmawiać o tym, co w przypadku Juliana Barnesa oznacza szufladka postmodernizm, do której swego czasu go włożono? Gdzie i jak spotykają się Barnes - eseista, krytyk literacki, mistrz opowiadań z Barnesem – autorem rozproszonej autobiografii i Barnesem, frankofilem i „pedantem w kuchni”.
Łukasz Drewniak


Natalia Mętrak-Ruda – kulturoznawczyni, tłumaczka literatury anglojęzycznej i włoskiej, laureatka Nagrody im. Leopolda Staffa za przekład "Córki papieża" Dario Fo. Autorka książki "Historię wam opowiem, o której śpiewali dawni Bretonowie. O Lais Marii z Francji". Dziennikarka kulinarna – publikowała m.in. w portalach Culture.pl, Vogue.pl i magazynach "Usta"; i "Lente", prowadzi stronę o historii kulinariów „Przeszłość od kuchni”.

Juliusz Kurkiewicz – krytyk literacki, redaktor naczelny „Książek. Magazynu do Czytania” – największego pisma literackiego w Polsce.