Bitwa o literaturę. Grillowanie czy czytanie?

Prowadzenie: Grażyna Lutosławska Goście: Izabela Koryś

Zapis z dnia: 26 czerwca 2012 godz: 19:00:00

Dlaczego coraz mniej czytamy? Czy książki są za drogie czy to kwestia umierania nawyku czytania? Dlaczego zamiast wieczoru z lekturą wolimy karkówkę z grilla i piwo na festynie?

Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym

Grażyna Lutosławska - dziennikarka, felietonistka, wykładowca, autorka sztuk i książek dla dzieci, kurator Galerii Radia Lublin. Laureatka nagrody "Najpiękniejsza Książka Roku" na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, nagrody Białego Kruka przyznawanej przez Bibliotekę Książek dla Dzieci i Młodzieży w Monachium, Angelusa 2006 w kategorii Człowiek Kultury Medialnej  oraz Medalu Marszałka woj. Lubelskiego, Medalu Wojewody i Medalu Prezydenta Lublina za upowszechnianie kultury.

W Radiu Lublin prezentuje programy kulturalne i rozmawia z ciekawymi ludźmi. Regularnie prowadzi  imprezy artystyczne. Jej  „blog ze smakiem” ukazuje się co tydzień na stronie internetowej Radia Lublin.

Izabela Koryś – socjolog, pracownik naukowy Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, laureatka nagrody im. Floriana Znanieckiego przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Od 2008 roku zajmuje się prowadzeniem cyklicznego badania czytelnictwa Polaków oraz opracowaniem i upublicznianiem jego wyników. Interesuje się społeczną dystrybucją kompetencji poznawczych w kontekście potrzeb polskiego rynku pracy i społeczeństwa opartego na wiedzy oraz aplikacją standardowych technik badawczych do trudnych grup respondentów i nietypowych zagadnień społecznych.