Bitwa o literaturę. Europa środkowa. Fantom czy realny byt?

Krzysztof Varga, Jurij Andruchowycz

Zapis z dnia: 3 kwietnia 2012 godz: 19:00:00

Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

Chętnie posługujemy się kategorią Europy Środkowej, która stała się swego rodzaju liczmanem. Czy jednak rzeczywiście mamy do czynienia z jakąś wspólnotą kulturalną tej części Europy? Gdzie naprawdę przebiegają granice owej mitycznej krainy? Czy literatura tych krajów, które przyjmuje się za będące środkowoeuropejskimi, naprawdę ma ze sobą coś wspólnego, jakiś wspólny język (idiom), czy też jest to po prostu dobry znak firmowy, który ułatwia sprzedanie literackiego towaru? Czy mówimy pisarsko jednym językiem, czy też jest to lokalna wieża Babel, która właśnie rozpada się na naszych oczach? Czy paradoksalnie zniknięcie granic w Europie nie spowodowało, że ta odrębność rozmyła się w szerszej strukturze, czy dziś jesteśmy bliżej siebie czy dalej niż kiedyś? Czy czytamy się nawzajem?

Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym

Jurij Andruchowycz – poeta, prozaik, eseista i tłumacz, jeden z najlepszych ukraińskich pisarzy współczesnych. W Polsce ukazało się jego pięć powieści, tomy esejów Erz-herz-perc

Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową (wspólnie z Andrzejem Stasiukiem) i Ostatnie terytorium. Eseje o Ukrainie, a także tomy poezji. Cyklicznie udziela się w projektach muzycznych: na płycie Andruхoїd recytuje swoje recytuje swoje wiersze do muzyki Mikołaja Trzaski, nawiązał też współpracę z wrocławskim zespołem Karbido. Laureat nagrody Herdera, Nagrody Europejskiego Porozumienia Leipziger Buchpreis i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie prozy tłumaczonej na język polski. 

Krzysztof Varga – pisarz i dziennikarz, były kierownik działu kultury „Gazety Wyborczej”, obecnie felietonista „Dużego Formatu” GW, laureat Nagrody Fundacji Kultury, trzykrotnie nominowany do Nagrody Nike, laureat Nagrody Nike czytelników „Gazety Wyborczej” za powieść „Gulasz z Turula” w 2009 r. Kurator literacki Teatru Starego.