Bitwa o literaturę. Czy powieść kryminalna przywraca wiarę w istnienie ładu?

Gość: Mariusz Czubaj Prowadzący: Jerzy Sosnowski Lektor: Jarosław Zoń

Zapis z dnia: 13 października 2020 godz: 18:00:00

„Moim zdaniem ludzie lubią kryminały nie dlatego (…) że sławi się w nich triumf końcowego ładu (intelektualnego, społecznego, prawnego i moralnego) nad nieładem przestępstwa. Rzecz w tym, że powieść kryminalna przedstawia w stanie czystym historię domysłów” – pisał Umberto Eco (w tłumaczeniu Adama Szymanowskiego). A jednak wydaje się, że przynajmniej klasyczny kryminał upominał się o porządek. Jego potrzebę często podkreślał na ostatnich stronach powieści Agaty Christie Herkules Poirot; także Philip Marlow (bohater powieści Raymonda Chandlera) wielokrotnie deklarował, że wobec zła świata musi być ktoś, kto wspiera dobro. Więc czy na tym właśnie polega satysfakcja, z jaką sięgamy po kolejną powieść o MORDERSTWIE?
Jerzy Sosnowski

Mariusz Czubaj - pisarz, antropolog kultury. Profesor Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS. Autor dziesięciu powieści.
Dwukrotny zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną ("21:37", w 2009 r. oraz "R.I.P." w 2017) oraz innych wyróżnień literackich. Autor m.in. monografii "Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne", "Postfutbol. Antropologia piłki nożnej". Tłumaczony na angielski, niemiecki, włoski, turecki i ukraiński. Gra na saksofonie w zespołach postyassowych Zgniłość oraz Kornet Olemana.