Bitwa o kulturę. Zegarmistrz światła

Goście: Tadeusz Woźniak, Witold Górka Prowadząca: Grażyna Lutosławska

Zapis z dnia: 12 listopada 2019 godz: 18:00:00

Tadeusz Woźniak opowiedział Witoldowi Górce nie tylko o swojej muzyce. W książce, która wzięła tytuł od najpopularniejszego przeboju kompozytora i wokalisty,
Tadeusz Woźniak opowiada też o rodzinie, przyjaźniach, poetach, reżyserach teatralnych i aktorach, drodze twórczej, ale także tym, co stawało jej na przeszkodze. Jak zwierzyć się z tego co intymne? Jak to opisać?
Grażyna Lutosławska

Tadeusz Woźniak - urodzony w 1947 roku polski bard, kompozytor i instrumentalista. Odznaczony złotym krzyżem zasługi za osiągnięcia artystyczne oraz złotym medalem zasłużony kulturze Gloria Artis, nagrodzony na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1972 roku za piosenkę Zegarmistrz światła.
Najważniejsze i najbardziej znane utwory z jego repertuaru to, wspomniany wcześniej Zegarmistrz Światła, Smak i zapach pomarańczy, Dni niczyje, Hej Hanno (do słów Agnieszki Osieckiej), Mam ledwie bliznę (do słów Jaromira Nohavicy, w tłumaczeniu Antoniego Murackiego), Przesłanie (do słów Zbigniewa Herberta), Serce ogniska (do słów Jonasza Kofty), Pan Tadeusz (instrumentalny, z muzyki do ekranizacji pochodzącej z 1929 r.).

Witold Górka (ur. 1957) – organizator niezależnego ruchu filmowego, scenarzysta, dziennikarz, autor muzyki. Współpracował m.in. z Kinami Studyjnymi i DKF, Teatrem Akademia Ruchu, Rozgłośnią Harcerską i TVP Kultura. Wydał trzy książki poświęcone polskiej muzyce.