Bitwa o kulturę. Patrz! Litwa

Prowadzenie: Łukasz Drewniak Goście: Laurynas Vaičiūnas, Jacek Wakar

Zapis z dnia: 4 kwietnia 2017 godz: 18:00:00

Czy z Litwy widać inaczej? Czy cała Litwa wyjechała? Co ważnego wnoszą do europejskiej kultury współcześni twórcy litewscy? Jak postrzegają swoją rolę? Czy wyrwali się z polsko-rosyjskiej matni, z opresji historii i martyrologii? Porozmawiamy o literaturze, filmie, teatrze i poezji litewskiej po roku 1991. Spróbujemy się zastanowić, jak wygląda Europa, Rosja i Polska opisana, sportretowana po litewsku. Opowiemy o najważniejszych osobistościach litewskiej sztuki - pisarzach: Kristinie Sabaliauskaitė, Mariusie Ivaškevičiusie, Juozasie Erlicakasie, Sigitasie Parulskisie, malarzu Stasysie Erdegeviciusie, reżyserach: Sarunasie Bartasie, Oskarasie Korsunovasie i Eimuntasie Nekrošiusie.
Łukasz Drewniak

Laurynas Vaičiūnas, od 2013 r. dyrektor wydawnictwa Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. Kasztelan Zamku na wodzie w Wojnowicach. Animator kultury. Nakładem wydawnictwa Kolegium Europy Wschodniej w ostatnich latach ukazało się 7 książek litewskich pisarzy. W czasopismach „Nowa Europa Wschodnia” i „New Eastern Europe” regularnie są publikowane artykuły litewskich autorów oraz teksty o Litwie.

Jacek Wakar, szef Redakcji Publicystyki Kulturalnej. Przez wiele lat w gazetach (m.in. "Życie", "Dziennik", "Przekrój"), a od marca 2012 w Dwójce. Krytyk teatralny, który zajmuje się teatrem nie dlatego, że musi, a dlatego, że lubi. Czasami mimo wszystko, ale jednak. Pasjonat kina i futbolu. Najciekawsze mecze ogląda z synami - Karolem i Kubą.