Bitwa o kulturę. Od czego pochodne jest to, co modne

Prowadzenie: Grażyna Lutosławska Goście: Aleksandra Boćkowska, Janusz Noniewicz

Zapis z dnia: 7 marca 2017 godz: 18:00:00

Czy przyglądając się marynarce, możemy powiedzieć coś o czasach, w których się ją nosiło? Czy i jak moda reaguje na nastroje społeczne? Jak moda jest obecna w sztukach pięknych, literaturze, kulturze popularnej i polityce?
Grażyna Lutosławska
 

Aleksandra Boćkowska, dziennikarka. Autorka książki „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” (wyd. Czarne 2015). Przez wiele lat redaktorka w magazynach „Elle” i „Viva! Moda”. Jako dziennikarka współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą” i „Wysokimi Obcasami Extra”.

Janusz Noniewicz, założyciel i kierownik Katedry Mody Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie. Zajmuje się badaniem mody w kontekście nauk humanistycznych, społecznych, ekonomicznych.
Kurator wystaw i projektów artystycznych m.in. wystawy „Moda to słowo na p.” w galerii Salon Akademii w Warszawie, instalacji „Portret Żydówki“ w BWA w Tarnowie czy „Die Verwirrungen“ w ramach projektu Transfashional Lab. w Londynie, Warszawie i Wiedniu. Autor tekstów poświęconych modzie jako praktyce społecznej oraz projektów z dziedziny „fashion performance” m.in. „Chodzi po makaron cała wystrojona“ zrealizowanego w Pekinie w roku 2013 czy „Twerk like teen spirit/Smells like fashion” zrealizowanego w Warszawie w roku 2015.
W ramach Pracowni Projektowania Mody na ASP w Warszawie razem z Dominiką Wirkowską prowadzi autorski program dydaktyczny „Czy projektant mody może być szczęśliwy?”.