Bitwa o kulturę. Kraina Bugu

Goście: Stanisław Baj, Barbara Chwesiuk, Daniel Parol Prowadzenie: Grażyna Lutosławska

Zapis z dnia: 22 stycznia 2019 godz: 18:00:00

To będzie wyprawa do miejsc, których czasem nie ma na mapach Google. Prowadzi do nich od kilku lat magazyn odkrywający świat na wschodnich krańcach Polski. Bohaterami „Krainy Bugu“ są mieszkający tam ludzie, ich miejsca, kultura. Żyją w rytmie, który wyznacza nadbużańska natura. Albo - związani z nią przed laty – przenoszą dziś niespieszny, uważny sposób funkcjonowania do swojego świata.
Grażyna Lutosławska

Stanisław Baj, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. W 1982 podjął pracę dydaktyczną w macierzystej uczelni. Przeszedł w niej wszystkie szczeble kariery akademickiej, od asystenta do profesora. W latach 2006–2013 prorektor do spraw studenckich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od lat 80. Skupiony jest na pejzażu i przedstawieniach portretowych. Na swych modeli zazwyczaj wybiera prostych, spracowanych ludzi ze swych rodzinnych stron, przedstawiając ich często w naturalnym otoczeniu i przy codziennych czynnościach. Pozostaje bezkompromisowo wierny realistycznej konwencji obrazowania, czerpiąc z tradycji malarstwa polskiego. Stanisław Baj jest polskim malarzem, który ukazuje w swoich obrazach piękno naszego krajobrazu i szczerą prostotę jego mieszkańców.

Barbara Chwesiuk, inicjatorka odbudowy Pałacu Cieleśnica i obecnie jego właścicielka. Założycielka i główna projektantka firmy odzieżowej Bialcon, której siedziba oraz główny zakład produkcyjny znajdują się w Białej Podlaskiej. Zaangażowana w działania na rzecz lokalnego rozwoju. Jest jedną z osób zaangażowanych w uruchomienie pierwszej w powiecie bialskim Spółdzielni Socjalnej Progress, dającej szansę wejścia na rynek pracy osobom bezrobotnym. Działa w Bialskim Stowarzyszeniu Kobiet, należy do kapituły konkursu Wyjątkowa Bialczanka. Jest członkinią Prezydium Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej w Białej Podlaskiej. Felietonistka kwartalnika „Kraina Bugu”.

Daniel Parol, absolwent socjologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 2006 związany branżą komunikacji i mediów. Twórca i redaktor naczelny kwartalnika „Kraina Bugu” oraz programu Ambasador Wschodu oraz Arena Sztuki. Inicjator działań społecznych i kulturalnych w środkowo-wschodniej Polsce.