Bitwa o kulturę. Konformizm polski: sto lat z wieczności

prowadzenie: Łukasz Drewniak goście: Joanna Krakowska, Marek Radziwon

Zapis z dnia: 6 listopada 2018 godz: 18:00:00

Konformizm jako sztuka przetrwania w czasach trudnych dla sztuki 1918–2018. Polski teatr, film, muzyka, literatura wobec nielubianej władzy i niemiłego społeczeństwa. To spotkanie nie będzie poświęcone artystom niezłomnym tylko twórcom giętkim, usłużnym, próbującym nie wychylać się i przetrwać. Szukamy ikon konformizmu, postaci bohaterów i świętych na nowe, niebohaterskie czasy.
Łukasz Drewniak

Joanna Krakowska, historyczka teatru, eseistka, redaktorka. Pracuje w Instytucie Sztuki PAN, jest wicenaczelną miesięcznika „Dialog”. Prowadziła feministyczny projekt badawczy „HyPaTia” poświęcony kobietom w polskim teatrze. Współautorka książek Soc i sex. Diagnozy teatralne i nieteatralne (2009) oraz Soc, sex i historia (2014). Autorka monografii Mikołajska. Teatr i PRL (2011) i PRL. Przedstawienia (2016). Felietonistka „Dwutygodnika.com”, członkini jury Nagrody Literackiej „Nike”.

Marek Radziwon (ur. 1970), sekretarz Nagrody Literackiej Nike, pracuje w Instytucie Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie, wykłada w Akademii Teatralnej w Warszawie. Wydał biografię Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie (2010), antologię wspomnień dysydenckich Wstyd było milczeć. Świadectwa radzieckich dysydentów (2014) i wywiad rzekę z Siergiejem Kowalowem Żyliśmy jak ludzie wolni. Pracuje nad monografią poświęconą ruchowi dysydenckiemu w ZSRR.