Bitwa o kulturę. Gdzie jest Bóg, czego chce, czy on widzi mnie?

Prowadzenie: Katarzyna Janowska Goście: o. Tomasz Dostatni, Leszek Mądzik

Zapis z dnia: 17 kwietnia 2012 godz: 19:00:00

Cytat z piosenki zespołu Dezerter jako pretekst do rozmowy o wierze i religii we współczesnej kulturze i literaturze. Czy istnieje dziś powieść katolicka? Czy doczekaliśmy się współczesnego odpowiednika powieści Jerzego Andrzejewskiego „Ład serca”? Czy we współczesnej kulturze jest miejsce na sztukę religijną czy tylko na artystyczny skandal w religią w tle jak instalacje Doroty Nieznalskiej czy Artura Żmijewskiego?

Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym

o. Tomasz Dostatni – dominikanin, publicysta, pisarz, rekolekcjonista, tłumacz, były korespondent  Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej, autor programów telewizyjnych. Prowadzi dominikańską Fundację "Ponad granicami". Współorganizuje program „Przekraczać mury”, cykl spotkań „Europa, ale jaka?” oraz stały cykl „Jak żyć?” w ramach Konfrontacji Teatralnych w Lublinie.

Organizuje ponadto „Debaty Dwóch Ambon” w Lublinie. Zaangażowany w ruch ekumeniczny, dialog z innymi religiami oraz dialog społeczny, związany z ruchem spotkań młodzieży „Lednica2000”. 

Leszek Mądzik - scenograf, wybitny reżyser teatralny, dyrektor i założyciel Sceny Plastycznej KUL. Zrealizował kilkanaście premier, m.in. „Ecce homo”, „Wieczerza”, „Ikar”, „Brzeg”, „Wrota”, „Tchnienie”, „Szczelina”, „Odchodzi”, „Bruzda”. Jego teatr brał udział w ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach, przywożąc z nich nagrody i wyróżnienia. Sam jest laureatem wielu nagród i odznaczeń (m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski czy Złotego Krzyża Zasługi).