Bitwa o kulturę. Co się stało z naszym… teatrem?

Gość: Jacek Sieradzki Prowadzenie: Jerzy Sosnowski

Zapis z dnia: 26 marca 2019 godz: 18:00:00

Z jednej strony: przywiązanie publiczności (widoczne najlepiej w Teatrze Polskim we Wrocławiu), sukcesy międzynarodowe (spektakli Warlikowskiego czy Szkotaka), głośne dyskusje wokół premier (Klaty, Strzępki i Demirskiego, Marciniak)... Z drugiej – z pewnością ciążąca współczesnym twórcom litania: Swinarski, Dejmek, Hanuszkiewicz, Szajna, Hübner, Wajda, Kantor, Grotowski...
Niejeden krytyk teatralny, pamiętający z młodości, powiedzmy, Replikę w Teatrze Studio albo Wyzwolenie w Teatrze Starym, prywatnie szepnie, że dziś nie doświadcza już takich przeżyć. Czy to myśmy się zmienili? Czy też teatr wziął na siebie inne funkcje niż hipnotyzowanie widzów ulotnym arcydziełem spektaklu?
Jerzy Sosnowski


Jacek Sieradzki, krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika „Dialog”, autor comiesięcznego felietonu Intermedia w miesięczniku „Odra”, szef artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej R@Port w Gdyni, wieloletni koordynator merytoryczny Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.