Bitwa o kulturę. Co się dzieje z Teatrem Telewizji?

Gość: Wawrzyniec Kostrzewski Prowadzący: Łukasz Drewniak

Zapis z dnia: 10 marca 2020 godz: 18:00:00

Czy rzeczywiście nowa władza telewizji uratowała ten gatunek teatralno-telewizyjny? Jakie wartościowe spektakle powstały przez ostatnie cztery lata? O czym i jak robi się teraz spektakle na Woronicza?
Łukasz Drewniak Wawrzyniec Kostrzewski - reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta. Absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończył także studia na Wydziale Polonistyki UW oraz szkołę filmową AFiT. Reżyserował m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrze Imka, Collegium Nobillium w Warszawie. W Teatrze Dramatycznym w Warszawie zrealizował między innymi spektakle „Rzecz o banalności miłości” Savyon Liebrecht i „Wizytę starszej pani” Dürenmatta. Jest autorem i reżyserem sztuk dla młodzieży „Dopalacze. Siedem stopni donikąd” oraz „Wszechmocni w sieci” granych w Teatrze Kamienica w Warszawie i pokazywanych w całej Polsce w ramach walki z uzależnieniami i cyberprzemocą.
Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, gdzie zrealizował szereg słuchowisk. Scenarzysta i reżyser serialu satyrycznego „La La Poland”.
W Teatrze Telewizji zrealizował sztukę Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk „Walizka” produkowaną przez WFDiF (był to pierwszy spektakl cyklu Teatroteka), za którą w 2015 roku zdobył Grand Prix na XV Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie a w 2016 roku także Grand Prix I edycji festiwalu Teatroteka Fest, Nagrodę Dziennikarzy i inne nagody indywidualne. W 2017 roku w Teatrze Telewizji zrealizował tekst według Astolphe’a de Custina „Listy z Rosji” (adaptacja i reżyseria). Sztuka zdobyła cztery nagrody na XVII Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie – między innymi za Najlepszą Reżyserię, nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego, oraz Nagrodę Publiczności.
Jego realizacja „Wesela” w Teatrze Telewizji zdobyła Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie w 2019 roku, Nagrodę Mediów Publicznych i szereg innych nagród indywidualnych. Wawrzyniec Kostrzewski jest także laureatem prestiżowej nagrody im. Stefana Treugutta za wybitne osiągnięcia w Teatrze Telewizji, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków AICT. Razem z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk jest stypendystą PISF w ramach programu Stypendia scenariuszowe.