Adam Chrząstowski. Bitwa o kulturę. #przyszłość

prowadzenie: Roman Pawłowski gość: Adam Chrząstowski

Zapis z dnia: 11 marca 2014 godz: 18:00:00

Co będziemy jedli w przyszłości?

Gastronomia stała się w XXI wieku równie ważnym elementem kultury codziennej, jak moda. Gotowanie coraz bardziej przypomina spektakl, restauracje zmieniają się w nowe miejsca rozrywki, a szefowie kuchni popularnością dorównują gwiazdom telewizyjnych seriali. Jednocześnie pod wpływem globalnych podróży i migracji zmieniają się kulinarne mody i trendy. Nowe technologie pozwalają na tworzenie smaków, które trudno byłoby sobie wcześniej wyobrazić. Co nas czeka w przyszłości: makaron, drukowany na drukarkach 3D, mięso hodowane in vitro, kuchnia molekularna? Slow czy fast food? Smaki orientalne czy powrót do rodzimych tradycji? Czy moda na chodzenie do restauracji utrwali się w Polsce? Jaka będzie polska kuchnia za dwie-trzy dekady?

Adam Chrząstowski – współzałożyciel i szef kuchni Ancora Restaurant w Krakowie. Z wykształcenia filozof, od młodości zajmuje się gotowaniem. Podstaw zawodu uczył się w Szwajcarii, umiejętności rozwijał w Polsce, gotując razem z Kurtem Schellerem w prestiżowej restauracji Hotelu Bristol w Warszawie. Przez dwa lata szefował dwóm restauracjom w Szanghaju, był także patronem działań kulinarnych podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku. Doświadczenia pozwoliły mu stworzyć autorską, niepowtarzalną kuchnię, która słynie z niekonwencjonalnego łączenia smaków i aromatów.

Chcąc poznać nowe smaki i tradycje przygotowywania posiłków, wybrał Państwo Środka i przez dwa lata szefował dwóm restauracjom w Szanghaju. Doświadczenia te pozwoliły mu stworzyć autorską, niepowtarzalną kuchnię, która słynie z niekonwencjonalnego łączenia smaków i aromatów. Obecnie Szef Kuchni spełnia swoje marzenie i gotuje pod własnym szyldem, rozpieszczając podniebienia gości w Ancora Restaurant w Krakowie.

W 2011 roku Adam Chrząstowski wybrany został „patronem merytorycznym działań kulinarnych podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej". Wyróżnienie to umacnia jego pozycję jako jednego z najlepszych Szefów Kuchni w Polsce.